fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

ogród przy domu
Dom Ogród

Jak urządzić ogród przy domu?

Ogród przy domu to odpowiednie zagospodarowanie jego otoczenia, tak aby było przede wszystkim funkcjonalne i jednocześnie pięknie się prezentowało. Jednak każdego indywidualną sprawą jest jak zostanie on zaaranżowany. Warto jednak zwrócić uwagę na parę aspektów, które mogą okazać się pomocne w jego urządzaniu.

Planowanie założenia ogrodu

Planując zakładanie ogrodu należy wziąć pod uwagę wielkość działki, rodzaj gleby, skorzystanie z gotowego projektu architekta krajobrazu czy też własnego i koszt inwestycji. Pierwszy etap projektowania, planowania to nic innego, jak określenie potrzeb. Kluczowe okazuje się to, jak najczęściej spędzamy wolny czas. Istotne jest również to, czy lubimy pielęgnować rośliny czy też preferowaną przez nas formą aktywności w ogrodzie jest np. relaks na leżaku. Jeżeli potrzebujemy wygodnego ogrodu, to posadźmy w nim rośliny, krzewy lub drzewa niewymagające poświęcania zbyt dużej ilości czasu na ich pielęgnację. Weźmy pod uwagę czy ogród będzie służył wyłącznie nam, czy też dla zapraszanych przez nas gości. Warto zastanowić się wtedy nad wielkością tarasu, zakupem mebli ogrodowych, grilla i budową lub kupnem altany. Jeżeli wśród domowników są dzieci musimy uwzględnić dla nich w projekcie przestrzeń do zabawy. Dobrze zaprojektowany ogród powinien uwzględniać również miejsce na przechowywanie mebli, narzędzi ogrodowych, kompostownik. Co więcej, istotną kwestią jest również wybór sposobu podlewania ogrodu. Jeżeli planujemy mały ogród możemy używać węża do zraszania. Jednak w przypadku dużego, lepszym rozwiązaniem będzie założenie instalacji nawadniającej.

Realizacja projektu ogrodu

Najważniejszym aspektem realizacji projektu ogrodu jest właściwa kolejność wykonywania zaplanowanych prac.
Najpierw powinniśmy przygotować teren pod ogród. Sprzątamy go po budowie, karczujemy, modelujemy, ewentualnie robimy wykop pod zbiornik wodny jeśli takowy zaplanowaliśmy w naszym ogrodzie. Następnie rozprowadzamy instalacje nawadniające i elektryczne. Kolejnym krokiem jest wykonanie drobnych budowli ogrodowych (altany, ogrodzenia, murki, schodki itp.). Potem kładziemy utwardzone nawierzchnie (dróżki, plac pod altankę). W dalszej kolejności należy przygotować ziemię. W tym celu przekopujemy ją, użyźniamy i pozbywamy się wszelkich chwastów. Po odpowiednim przygotowaniu przychodzi czas na sadzenie roślin i krzewów. Niewątpliwie warto wcześniej dowiedzieć się także, jak dobrać odpowiednie rośliny pod względem warunków glebowych i sposobu ich pielęgnacji. Ostatnią z prac jest zakładanie trawnika, który można kupić w rolkach do rozłożenia albo wysiać z nasion – jest to kwestia dosyć indywidualna. Dopiero na końcu zaś montujemy takie elementy jak lampy czy zraszacze.

Jak doskonale więc widać, odpowiednie zaplanowanie i dobra kolejność realizacji projektu zapewnią nam doskonałe urządzenie wymarzonego ogrodu. Kluczowe jest jednak to, że aby wyglądał on ładnie i nienagannie potrzebna jest ciągła pielęgnacja i dbałość. Ogród przy domu to przecież nic innego, jak wizytówka gospodarzy.