fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

podłoże pod sztuczną trawę
Dom Ogród

Jakie powinno być podłoże pod sztuczną trawę?

Sztuczna trawa jest idealna w miejscach, w których nie można założyć prawdziwego trawnika. Wszędzie tam, gdzie mimo wielu prac pielęgnacyjnych, trawnik nie wygląda ładnie, jest porośnięty mchem i posiada łyse place, najlepszym wyjściem będzie założenie sztucznego trawnika.

Jaka jest sztuczna trawa?

Wiele osób broni się przed sztuczną trawą, jej pojęcie sprawia, że ludzie wzdragają się na myśl o sztucznej trawie. Wyobrażenia o niej są takie, że jest ona plastikowa, sztuczna, brzydka i przypomina plastikowe wykładziny, oferowane przez niektóre sklepy. Tak jednak nie jest. Sztuczna trawa bardzo często swoim wyglądem przypomina trawę prawdziwą. Jest bardzo trudna do odróżnienia jej od trawy naturalnej. Wykonana jest z włókien syntetycznych a ich konstrukcja z roku na rok staje się coraz lepsza. Wszystko to dzięki innowacyjnym metodom produkcji sztucznej trawy. Dzisiaj najlepiej prezentują się trawniki wykonane z nylonu. Ten materiał jest trwały, wytrzymały na różnego rodzaju obciążenia, odporny na ścieranie i doskonale daje sobie radę z wysokimi i niskimi temperaturami.
Podstawą każdej sztucznej trawy jest odpowiednio przygotowane pod nią podłoże.

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża

Sztuczną trawę kładzie się na różnego rodzaju powierzchnie. Sposób jej montażu zależny jest od podłoża, na którym zostanie ona umieszczona.
Odpowiednie podłoże pod sztuczną trawę sprawi, że idealnie zaprezentuje się ona zarówno na nawierzchni jak na gruncie.
Zawsze przed położeniem sztucznej trawy trzeba zdjąć z powierzchni warstwę murawy. Jest to około 10 do 40 cm danego podłoża. Teren trzeba bardzo dokładnie oczyścić z korzeni, kamieni oraz pozostałości roślin. W celu poprawienia drenażu dobrze jest daną powierzchnię najpierw obsypać drobnym kruszywem, a następnie wypełnić drobnym lub silikonowym piaskiem. Sztuczna trawa nie powinna przerastać chwastami, dlatego trzeba pod nią położyć agrowłókninę lub zamiennie, geowłókninę.
Gdy sztuczną trawę wykładamy na balkon, wystarczy daną powierzchnię tylko odkurzyć i porządnie wymyć myjką ciśnieniową.
Sztuczna trawa idealnie przyjmie się na bardzo dobrze przygotowanym podłożu.
Trawy bardziej zaawansowane technologicznie, wymagają specjalistycznego podłoża. Dlatego w niektórych przypadkach wykłada się, pod warstwę trawy, dodatkowo jeszcze specjalne gąbki lub też przeznaczone na podłoże pod trawę, panele.
Czasami podłoże trawy musi być miękkie i jest to bardzo istotne, gdy trawa układana jest na placach zabaw dla dzieci. Wtedy pod spód kładzie się specjalistyczne wypełnienia.