fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

o co pytać wynajmując mieszkanie
Dom Nieruchomości

O co pytać wynajmując mieszkanie?

Nie ulega wątpliwości, że zawsze przed wynajęciem danego mieszkania należy podpisać umowę najmu. To ona zabezpiecza obydwie strony przed ewentualnymi niedogodnościami czy niepożądanymi sytuacjami. Co więcej, warto także dopilnować wszystkich innych, pozostałych kwestii, aby późnej nie mieć do nikogo żadnych pretensji.

O czym warto porozmawiać?

Jedną z kluczowych kwestii jest chociażby wcześniejsze ustalenie warunków płatności, a także negocjacja terminu odstąpienia od umowy. Są to jednak kwestie dosyć indywidualne, które każdy wcześniej powinien sobie sam przemyśleć i zastanowić się co będzie dla niego lepsze. Należy także ustalić wszystkie możliwe szczegóły dotyczące napraw. Dzięki temu można uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. Bardzo często niektórzy zapominają o to zapytać, a po upływie czasu okazuje się, że to oni muszą niestety pokryć wszystkie koszty związane z jakąś naprawą. Nie ulega wątpliwości, że można zdecydować się także na poproszenie właściciela o ewentualne wykazy rachunków. To kluczowa kwestia zwłaszcza dla tych osób, które obawiają się płacenia rachunków wcześniejszego najemcy.

O czym jeszcze porozmawiać?

Niewątpliwie warto także zapytać się o dosyć indywidualne sprawy takie, jak posiadanie kota czy psa. Istnieją osoby, które nie są zwolennikami tej opcji dlatego też zdecydowanie dobrze jest wcześniej ich o tym poinformować. Równie ważne okazuje się zapytanie o możliwość palenia w danym mieszkaniu. Także w tym przypadku jest to kwestia do uzgodnienia z właścicielem mieszkania. Nie wolno zapomnieć również o stanie mieszkania czy instalacji wodnej, gazowej i energetycznej. Dobrze jest wcześniej szczegółowo dowiedzieć się jak to wszystko wygląda w praktyce. Można pokusić się o rozmowę na temat dostępu do piwnicy czy kwestii związanych z klatką schodową. Nie wolno zapomnieć o jednej z najważniejszych kwestii, czyli o szeroko pojętej lokalizacji. Warto wcześniej porozmawiać o okolicy, panującej tu atmosferze i bezpieczeństwie. Nie mniej ważna jest również dostępność połączeń komunikacyjnych czy odległość od różnych miejsc użyteczności publicznej. Jednak w dzisiejszych czasach takie informacje można zdobyć również w prosty sposób osobiście.

Jak doskonale widać, istnieje naprawdę wiele różnych aspektów związanych z tym, o co pytać wynajmując mieszkanie. Zdecydowanie warto wcześniej poruszyć wszystkie wyżej wymienione kwestie i zyskać tym samym znacznie większą wiedzę na temat przyszłego miejsca zamieszkania. Pozwoli to na lepsze prosperowanie w nowym miejscu.