fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

rolety zewnętrzne
Dom

Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło w mieszkaniu?

Rolety zewnętrzne są to urządzenia wielofunkcyjne. Chronią dom przed włamaniem czy hałasem ze strony ulicy oraz idealnie izolują pomieszczenie. Ponadto rolety zewnętrze są doskonałym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się w jaki sposób pełnią taką funkcję.

Jak za pomocą rolet zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Zahamowanie utraty ciepła z mieszkania jest ogromną finansową oszczędnością. Mniej energii zużytej na ocieplenie lub ochłodzenie budynku, to po prostu mniejsze koszty. Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie tej sprawy. Czy wiesz, że okna odpowiadają za utratę od piętnastu do nawet dwudziestu pięciu procent ciepła? Warto więc postawić na rozwiązania, które zminimalizują te straty. Należy do nich:

  • wybór najlepszej możliwej stolarki okiennej;
  • profesjonalny montaż okien, który pozwoli uniknąć problemów z mostkami termicznymi;
  • założenie rolety zewnętrznej na oknie.

Warto również wspomnieć o tym, jakie okna są energooszczędne. Jest to przede wszystkim określone za pomocą współczynnika przenikania ciepła. Dla okien standardowych, współczynnik ten wynosi poniżej 1,3 W/(m2.K). Okna energooszczędne muszą gwarantować wynik U<1,0 W/(m2.K). Natomiast okna do domu pasywnego nie mogą przekroczyć granicy 0,8 W/(m2.K).

Czym są mostki termiczne?

Pierwszą rzeczą o której musisz pamiętać, to wybór profesjonalne firmy montującej okna, ponieważ tylko w taki sposób możliwe jest zminimalizowanie mostków termicznych. Są one miejscem pomiędzy oknem a murem, przez które przepływa powietrze. Im większe mostki termiczne, tym większe straty ciepła. Nawet w przypadku wyboru energooszczędnego okna, podczas gdy montaż jest wykonany nieprawidłowo, możemy nie wykorzystać ich oszczędzających energię właściwości.

W jaki sposób roleta zewnętrzna zatrzymuje ciepło?

Skoro zostały wybrane energooszczędne okna, które zostały przy tym prawidłowo zamontowane, to czy rolety zewnętrzne okienne są w ogóle potrzebne? Odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak. Nawet w przypadku okien do domu pasywnego, rolety zewnętrzne mogą zredukować straty ciepła o kolejne piętnaście procent, a w przypadku okien starszej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent! Dzieję się tak, ponieważ działa tutaj sam pancerz rolety, który hamuje jakikolwiek przepływ powietrza. Ponadto opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To ciepłe powietrze jest doskonałym izolatorem.