fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

mieszkanie do wynajęcia
Dom Nieruchomości

Jak kupić idealne mieszkanie do wynajęcia?

Mieszkania do wynajęcia już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Wynajem na dłuższy czas jest najłatwiejszą formą zarobku na nieruchomości. Nie znaczy to jednak, że każda nieruchomość przyniesie taki sam zysk. O czym trzeba pamiętać kupując mieszkanie inwestycyjne?

Na pierwszym miejscu – lokalizacja

Nie bez przyczyny specjaliści rynku nieruchomości przywiązują tak wielką wagę do lokalizacji mieszkania. Warto wiedzieć, że najemcy w pierwszej kolejności określają miejsce położenia poszukiwanego mieszkania. Mieszkanie do wynajęcia może mieć minusy, z którymi najemca jest w stanie się pogodzić, ale rzadko kiedy rezygnuje z dogodnej lokalizacji.

Wybierając mieszkanie do wynajęcia należy zwrócić uwagę nie tylko na dzielnicę. Ważna jest dostępność do komunikacji miejskiej, placów zabaw dla dzieci, klubów fitness czy przychodni.

Ważne jest, by przed zakupem mieszkania do wynajęcia podjąć decyzję, z jakim klientem inwestor chce pracować. Dlaczego jest to tak znaczące?

Studenci bardzo często poszukują mieszkań blisko centrum. Dobry dojazd na uczelnię oraz możliwość korzystania z miejskiego życia ma dla nich ogromne znaczenie. Rodziny z dziećmi często wolą mieszkania w spokojniejszej dzielnicy. Dla takich klientów dużo ważniejszy jest standard bloku oraz otoczenie. Są to klienci, którzy chętnie wynajmują mieszkanie na nowych osiedlach.

Zupełnie inne wymagania mają pracownicy. Brygady pracownicze poszukują mieszkań, które mają jak najlepszy dojazd do miejsca pracy.

Jak wybrać metraż mieszkania?

Wybierając mieszkanie do wynajęcia trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Jednym z ważniejszych jest metraż nieruchomości.

Wybierając mieszkanie niewielkie można liczyć na to, że będzie ono cieszyło się dużą popularnością wśród najemców. Trzeba jednak pamiętać, że cena metra mniejszego mieszkania jest wyższa niż w przypadku dużych metraży.

Wybierając mieszkanie 3 – 4 pokojowe stosunkowo mniej będzie kosztował metr mieszkania, ale koszt zakupu będzie wyższy. Inwestorzy, którzy posiłkują się kredytem hipotecznym często ograniczeni są zdolnością kredytową, czyli kwotą, którą bank zgadza się przyznać w ramach kredytu hipotecznego.

3 – 4 pokojowe mieszkanie do wynajęcia może przynosić ładny dochód miesięczny. Trzeba jednak pamiętać, że okresy poszukiwania kolejnego najemcy są znacznie dłuższe niż w przypadku kawalerek.

Mieszkanie do wynajęcia w dużym metrażu daje inwestorowi szanse na stworzenie pokoi dla studentów lub pracowników zagranicznych. Jest to wynajem, który generuje znacznie wyższy dochód miesięczny, ale również wiąże się z ustawiczną pracą.

Nie każdy inwestor jest w stanie poświęcić duża czasu na poszukiwanie kolejnych najemców, przygotowywanie mieszkania do najmu czy rozliczanie każdego z najemców. Nie każdy posiada również wystarczającą wiedzę oraz umiejętności do tego rodzaju pracy.

Kupując mieszkanie do wynajęcia koniecznie należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, które mogą zdecydować o powodzeniu lub fiasku inwestycji. Tylko dzięki dobremu poznaniu lokalnego rynku można podjąć decyzję, która będzie miała odwzorowanie w miesięcznych dochodach z najmu.