fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Softbox czy parasolka fotograficzna
Lifestyle

Softbox czy parasolka fotograficzna – zalety korzystania z modyfikatorów światła

Korzystanie z modyfikatorów światła ma wiele zalet, które powinien znać każdy fotograf. Na uznanie zasługuje zarówno softbox, jak i parasolka fotograficzna. Każda z tych propozycji ma szerokie grono zwolenników. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego warto wybrać takie akcesoria podczas robienia zdjęć. Czym cechują się studyjne zestawy oświetleniowe? Jakie dają możliwości?

Parasolki fotograficzne

Parasolki fotograficzne są polecane głównie dla początkujących fotografów. Można z nich korzystać w towarzystwie światła ciągłego lub błyskowego. Poza tym parasolka powinna spełniać określone funkcje, takie jak odbijanie lub przepuszczanie światła z lampy w konkretnym kierunku. Co ciekawe, na rynku znajdziemy parasolki dyfuzyjne i odbijające. Te pierwsze cechują się białym kolorem i pozwalają uzyskać zmiękczone światło z lampy. Całość prezentuje się łagodnie i w zrównoważony sposób. Z kolei parasolki odbijające nie przepuszczają światła. Najczęściej mają kolor srebrny lub złoty.

Softboxy

Kolejna propozycja to softboxy https://foto-szop.pl/softboxy-i-akcesoria-c-382_534.html,które nadają się zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących osób. Można liczyć nie tylko na jakość pracy, lecz także na ogromną wygodę. Softobox zapewnia dokładne ukierunkowanie światła i możliwość dostrzeżenia jego zmiękczenia i rozproszenia. Podstawowe elementy takiego urządzenia to szkielet, materiał i dwa dyfuzory. Niekiedy fotograf może skorzystać także z grida, czyli kratownicy pozwalające skupić światło. Rynek oferuje następujące modele softboxów:

  • Prostokątny
  • Podłużny
  • Octy
  • Kwadratowy

Proces wyboru jest zależny głównie od tego, jakie efekty chcemy uzyskać.

Zalety korzystania z modyfikatorów światła

Nie od dziś wiadomo, że studyjny zestaw oświetleniowy daje wiele możliwości. Warto podkreślić, że modyfikatory światła błyskowego oraz ciągłego pozwalają uzyskać odpowiednie efekty na zdjęciach. Nie trzeba korzystać z nich metodą prób i błędów – w tym wypadku powinniśmy dowiedzieć się, do czego służą dane akcesoria. Niektóre z nich pozwalają pochłaniać światło, inne je odbijają, a jeszcze inne wpływają na rozproszenie światła. Sprzętów na rynku jest tak dużo, że każdy fotograf znajdzie coś dla siebie. Jak już wiemy, jedne z najpopularniejszych to softboxy i parasolki fotograficzne.

W fotografii studyjnej stosuje się wiele różnorodnych modyfikatorów światła i akcesoriów oświetleniowych. Innym przykładem jest czasza, która kieruje strumień światła w danym kierunku. Plusem jest to, że ogranicza rozprzestrzeniania oświetlenia na boki. Z użyciem czaszy światło staje się mocne i ostre, dlatego zwiększeniu ulega kontrast i zarys cieni. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu detalu, postawmy na strumienicę.