fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

komin prefabrykowany
Budownictwo Dom

Dlaczego warto zdecydować się na komin prefabrykowany?

Komin to niezbędny element każdego domu, który swoją ugruntowaną pozycję posiada już w początkowym projekcie. Obecnie jego tradycyjną formę, czyli z uniwersalnych cegieł, wypiera komin prefabrykowany, który jest rozwiązaniem posiadającym różnorodne zalety. Dlaczego warto zdecydować się na takiego rodzaju komin?

Komin prefabrykowany – co to właściwie oznacza?

Tradycyjny komin powstaje za pomocą uniwersalnej cegły, która jednak jest materiałem budowlanym o znacznie szerszym zastosowaniu niż tylko budowa kominów. Z tego też względu, mimo że nadaje się do tego celu, być może nie do końca jest idealnie stworzonym do tego celu materiałem i istnieją tworzywa i rozwiązania, które przewyższają pod tym względem tradycyjną cegłę swoimi parametrami. Takim właśnie rozwiązaniem jest komin prefabrykowany, nazywany również systemowym, który został stworzony ściśle do tego jednego celu i tym samym cechują go właściwości zapewniające maksymalną wydajność.

Właściwości komina systemowego

Jako że jest to produkt ściśle związany z określonym celem, musi również charakteryzować się parametrami, które czynią z niego produkt godny polecenia. W praktyce jest to zestaw elementów, z których buduje się przewód kominowy. Taki komin ma optymalny kształt, a materiały są dostosowane do długotrwałego kontaktu z produktami spalania. Pod tym względem zdecydowanie przewyższa on uniwersalną cegłę. Komin prefabrykowany jest również produkowany w kilku wariantach, więc decydując się na takie rozwiązanie trzeba dokonać odpowiedniego wyboru przede wszystkim co do rodzaju pieca. Pod tym względem mogą one różnić się parametrami oraz właściwościami. Zupełnie inne służą do kotłów z zamkniętą komorą spalania, a zupełnie inne do na przykład kondensacyjnych. Inne zastosuje się do kotłów na paliwo stałe, inne do kotłów gazowych czy olejowych.

Z czego składa się tego rodzaju komin?

Składa się on z kilku elementów, a dołączona zazwyczaj instrukcja obsługi sprawia, że poradzi sobie z nim każda firma budowlana. Składa się on z większych elementów niż tradycyjne cegły, co jest także niewątpliwą zaletą, ponieważ montaż przebiega znacznie szybciej. W każdym zestawie znajdują się między innymi: zestaw rur zewnętrznych, elementy obudowy, rura wylotowa, przykrycie komina, zaprawa do łączenia rur, izolacje termiczne oraz inne elementy, które są niezbędne do zamontowania komina prefabrykowanego. Pustaki wykorzystywane do montażu takiego komina mogą być keramzytobetonowe lub ceramiczne. Jest to niewątpliwe wygodna i praktyczna alternatywa dla tradycyjnych kominów.