fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

prawidłowe spalanie ekogroszku
Budownictwo Dom

Prawidłowe spalanie ekogroszku – jakich zasad przestrzegać?

W kategorii tanie paliwo grzewcze warto wybrać tzw. ekogroszek. Trzeba jednak poznać kilka zasad, dzięki którym ogrzewanie domu takim produktem powstałym z węgla kamiennego będzie opłacalne. Co więc zrobić, aby odbywało się prawidłowe spalanie ekogroszku? Tego dowiecie się w tym artykule.

Jeśli ekogroszek, to tylko wysokiej jakości

Najlepiej wydobywany z polskiej kopalni i kupowany od zaufanych producentów. Oto pierwsza wskazówka, jaką należy się kierować przy wyborze to paliwo grzewcze. Na opakowaniu musi widnieć odpowiednie oznaczenie, czyli Q ai. Tylko wtedy będzie się pewnym, że ekogroszek nie sprawi problemów.

To nie wszystko. Ważna jest także sama kaloryczność produktu. Przyjęło się, że powinna ona wynosić co najmniej 20 megadżuli na kilogram. Dochodzi jeszcze taki element, jak ilość popiołu, który również wpływa na prawidłowe spalanie ekogroszku (co najwyżej 10 %).

Jakie opakowanie wybrać?

Zaglądając do sklepu, gdzie jest sprzedawany ekogroszek, można natrafić na taki, który umieszczony jest w workach ważących 25 kg oraz ważony luzem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ten pierwszy. Dlaczego? Bo wtedy nie utraci swoich właściwości (czyt. nie wywietrzeje).

Trzeba także pamiętać, aby po zakupie opakowań z tym paliwem grzewczym, przechowywać je w odpowiednich warunkach domowych. W takich, gdzie nie panuje mała wilgoć, która ma zły wpływ na palenie się ekogroszku.

Wyregulowanie pieca oraz regularny serwis

Są jeszcze dwie zasady, bez których prawidłowe spalanie ekogroszku nie będzie przebiegać w sposób idealny. Winny przecież może być sam piec, a konkretniej jego złe ustawienie. Jak zatem dobrze go wyregulować, aby w mieszkaniu było ciepło i przyjemnie?

Trzeba nastawić odpowiedni czas przerwy podawania (40 sekund), a także sam czas podawania, od którego zależy wydajność naszego sprzętu grzewczego (najczęściej wynosi on 5 sekund). Istotna okazuje się również moc nadmuchu. Nie może być ona za niska, aby nie dopuścić do wygaszenia pieca.

Oczywiście, aby wszystko działało prawidłowo, nie można zapominać o częstym czyszczeniu kotła. Najlepiej pozbywać się popiołu raz na kilka tygodni. Poza tym, warto też co rok wezwać doświadczonego specjalistę, który dokona serwisowania.

Może się jednak zdarzyć, że mimo przestrzegania powyższych wskazówek, ekogroszek nie będzie spalał się, jak należy. W domu będzie wtedy zimno i smutno. Ale nawet w takim przypadku nie ma co panikować, tylko zadzwonić po kominiarza. On odkryje, że winny jest zatkany komin albo ewentualnie nieszczelne przewody.