fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

beton architektoniczny zastosowanie
Budownictwo Dom

Beton architektoniczny – zastosowanie i charakterystyka

Coraz częściej stykamy betonem architektonicznym podczas projektowania wnętrz. Niejednokrotnie jednak niestety sprzedawcy nie są w stanie jednoznacznie określić jakie właściwości powinien posiadać ten rodzaj produktu. Czym więc jest beton architektoniczny, gdzie można go stosować?

Beton architektoniczny – charakterystyka

Beton architektoniczny najłatwiej określić jako mieszankę, przeznaczoną do elementów konstrukcji wystawionych na eksponowanie. Oznacza to, że miejsce to nie zostanie w żaden sposób przykryte. Dlatego stojąc przed wyborem betonu architektonicznego, musimy wziąć pod uwagę, czy ten konkretny materiał będzie odpowiednio wytrzymały oraz jaka jest jego klasa ekspozycji. Ważne jest również to, abyśmy wiedzieli jaki efekt pragniemy uzyskać, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników w tym między innymi jego porowatość, kolor, ilość przebarwień, faktura itd. Wszystkie te informacje są nam niezbędne w procesie specyfikowania betonu architektonicznego.

Beton architektoniczny zastosowanie

Popularność betonu architektonicznego wzrosła w momencie, kiedy w architekturze wnętrz pojawiły się takie stule jak modernizm, minimalizm, oraz styl industrialny. Beton stał się więc elementem chętnie wykorzystywanym przez architektów, ponieważ bardzo łatwo połączyć go z innymi aranżacjami różnych stylów. Bardzo dobrze będzie wyglądał w połączeniu z drewnem, cegłą, a nawet tkaninami. Jest to również bardzo dobre tło dla innych przedmiotów oraz elementów charakteryzujących się intensywnym kolorem. Bardzo dobrze prezentuje się on na dużych otwartych przestrzeniach, ale również w małych mieszkaniach. Efekt końcowy praktycznie zawsze zależy od dodatków, jakie zdecydujemy się wykorzystać. Najczęściej beton architektoniczny stosuje się w postaci betonowych płyt, które umocowane są na ścianie. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie dodatkowo izoluje ściany oraz wycisza pomieszczenie. Beton architektoniczny można również impregnować, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, które charakteryzują się wysoką wilgotnością jak kuchnia, czy łazienka. Beton stanowi nadal jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań estetycznych. Dla wielu architektów bardzo ważne jest, aby móc uzyskać różne rozwiązania estetyczne, a beton architektoniczny nam na to pozwala. Dodatkowo nowoczesna technologia umożliwia nam kształtowanie betonu w różnorakie formy, co jeszcze dodatkowo pozwala podnieść estetykę całego wnętrza oraz jej unikatowy charakter i styl. Dzięki czemu będzie on stawał się coraz bardziej popularny.