fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

dekoracje w stylu skandynawskim
Dom Wnętrza

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Ten typ wystroju i wykończenia domu jest esencją nowoczesności, ze względu na lekkość i elegancki minimalizm. Wielką popularnością cieszą się zarówno meble, jak i dekoracje w stylu skandynawskim, a także inne jego koncepcje, jednak czym on w rzeczywistości jest?

Styl skandynawski – funkcjonalność przede wszystkim

Styl skandynawski charakteryzuje się nowoczesnym minimalizmem, wychodząc z założenia, że konsumentom zależy dziś przede wszystkim na prostocie połączonej z ergonomią. Zamiast ciężkich, bogato zdobionych mebli, stosuje się tu elementy lekkie i minimalistyczne. Dodatkowo w stylu tym preferuje się barwy jasne, najczęściej pastelowe, a preferowanymi materiałami są tu drewno, płyty meblowe i metal, chociaż tworzywa sztuczne także są spotykane.

Wzornictwo mebli i dekoracji w stylu skandynawskim także jest proste, a najczęściej stosuje się po prostu rozmaite geometryczne wzory. Sam kształt mebli jest zazwyczaj opływowy, co nadaje im lekkości, w przeciwieństwie do obecnych w wielu polskich domach ostrych kształtów.

Dekoracje w stylu skandynawskim

Chociaż mówiąc o stylu skandynawskim, najczęściej wspomina się o meblach, każdy dom jest niekompletny bez elementów dekoracyjnych. Projektanci, tworząc dekoracje w stylu skandynawskim, kierują się tymi samymi wytycznymi, co w przypadku tworzenia projektów mebli. Rolą dekoracji jest uzupełnianie domu w sposób harmonijny, wprowadzanie do niego ciepła, a efekt musi być spójny z resztą jego wystroju. Preferowanym materiałem, z którego wykonane są takie dekoracje, są naturalne surowce, w tym drewno i metal, a także porcelana.

Do typowych dekoracji, które można znaleźć w mieszkaniach prezentujących ten styl, należą między innymi ramki do zdjęć, które powinny być jak najprostsze, a wykonane są najczęściej z drewna lub metalu.

W stylu skandynawskim preferuje się także tworzenie całych galerii obrazów na ścianach, najczęściej reprezentujących sztukę nowoczesną. Na ścianie można również zawiesić zdjęcia i grafiki z motywami roślinnymi, a nawet oprawione w ramki sentencje.

Elementem wyjątkowo dekoracyjnym w przypadku tego stylu są często dywany, a tymi najbardziej cenionymi są dywany w stylu shaggy, które są puchate i doskonale spełniają założenia stylu, będąc najczęściej zdobione wzorami geometrycznymi w jasnych barwach.

Bardzo gustownym dopełnieniem mieszkania w tym stylu są także odpowiednie lampy, których minimalizm sprawia, że wtapiają się one w otoczenie.

Na koniec warto wspomnieć, że chociaż wielu osobom styl skandynawski kojarzy się wyłącznie z inspiracją z Europy Północnej, wiele dekoracji wzorowanych jest na sztuce innych kultur, w których również ceniony jest minimalizm i które doskonale komponują się ze współczesnym i minimalistycznym wnętrzem.