fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

klimatyzacja na poddaszu
Dom Lifestyle

Jak powinna wyglądać klimatyzacja na poddaszu?

Poddasze to następna kondygnacja w domach jednorodzinnych. Najczęściej są to miejsca zagospodarowane, jednak nie zawsze właściciele potrafią poradzić sobie z temperaturami panującymi w takich miejscach. Temperatura, jaka tam panuje, jest znacznie wyższa od temperatur, które są na kondygnacjach niższych.

Dlaczego na poddaszach zawsze jest cieplej?

Na fakt, że na poddaszach są wyższe temperatury, wpływ ma wiele czynników, najczęściej dachy w ciemnych kolorach, okna dachowe, przepuszczające znaczną ilość promieni słonecznych, ciepłe powietrze unoszące się w górę z ogrzewanego dołu domu. Czasami zdarza się tak, szczególnie w letnie i gorące dni, że na poddaszu nie można wytrzymać, tak jest tam ciepło. Jednym z dobrych rozwiązań może być klimatyzacja na poddaszu.

Jaki system klimatyzacji sprawdzi się na poddaszu?

Decydując się na zainstalowanie systemu klimatyzacji na poddaszu, trzeba kierować się tym, że wybrać należy klimatyzatory o mocy 1 kW/10 m2, z tym, że zwracać trzeba uwagę na moc chłodniczą, a nie na zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie. Jest kilka rozwiązań, które można stosować na różnych powierzchniach. W przypadku, gdy poddasze jest jedną otwartą przestrzenią bez ścian, wystarczy zamontować tam tylko jedną jednostkę wewnętrzną i jedną zewnętrzną. Dobrze dobrane urządzenie idealnie ochłodzi całe poddasze. Jednostkę zewnętrzną trzeba zamontować na zewnętrznej ścianie budynku, pod okapem, daszkiem lub na krytym balkonie.
W przypadku kilku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu można zamontować kilka jednostek wewnętrznych, jednak wiąże się to z montowaniem klimatyzatorów na zewnątrz. Faktem jednak jest, że obwieszony klimatyzatorami budynek wygląda nieszczególnie.

Są też opcje z jednym klimatyzatorem na zewnątrz

Istnieją również systemy klimatyzacji, przy których idealnie sprawdza się jedna jednostka na zewnątrz, podczas gdy we wnętrzu budynku można zainstalować dwie lub trzy jednostki. Tego rodzaju systemy są droższe od tych powyższych, jednak moc ich chłodzenia jest znacznie większa.
Wszystko zależne jest więc od zasobności portfela i od rodzaju i powierzchni miejsc, które trzeba będzie ochłodzić.
istnieją także klimatyzatory przenośne, które działają bez potrzeby instalowania jednostek na zewnątrz. Tego typu urządzenia można przenosić z miejsca na miejsce i chłodzić pomieszczenia według swoich potrzeb. Decydując się na instalację klimatyzacji, trzeba przed konkretnym zakupem i montażem wybrać jak najlepszą dla siebie opcję.