fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Papa w płynie
Budownictwo

Papa w płynie – do czego się ją stosuje?

Papa tradycyjnie kojarzy się materiałem budowlanym sprzedawanym w rolkach, który zgrzewa się w celu zabezpieczenia dachu. Istotnie, papa posiada właściwości chroniące przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz, czy wysoka temperatura. Jednak na rynku materiałów budowlanych pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na skuteczną konserwację i zabezpieczenie powierzchni dachów i stropów. Jednym z nich jest papa w płynie, a do jej głównych zalet należy łatwość aplikacji oraz wysokie parametry ochronne i izolacyjne. Czym dokładnie jest papa w płynie? Kiedy wykorzystuje się papę w płynie oraz jakie są jej właściwości?

Czym jest papa w płynie?

Papa w płynie należy to materiałów powłokowych, którymi pokrywa się powierzchnie zewnętrzne w celu ich konserwacji i ochrony przed wilgocią. Zaletą płynnej papy jest elastyczność oraz wysokie walory estetyczne – z tego względu można ją stosować również jako element dekoracyjny przy wykończeniach powłok dachowych lub stropów. W składzie chemicznym papy w płynie znajdują się minerały, polimery oraz dodatki modyfikujące i wiążące. To dzięki tym składnikom konsystencja papy jest gładka, gęsta, jednorodna i łatwa w aplikacji, a po jej wyschnięciu malowana powierzchnia staje się trwała i elastyczna, a jednocześnie odporna na czynniki zewnętrzne.

Do czego stosuje się papę w płynie?

Ze względu na właściwości zabezpieczające i dekoracyjne, płynną papę można stosować jako uniwersalny środek uszczelniający, ochronny oraz renowacyjny, w celu:

  • uszczelniania pęknięć i niewielkich ubytków w pokryciach dachowych oraz dziur w rynnach;
  • uszczelniania połączeń ścian budynku z dachem;
  • ochrony zewnętrznych elementów konstrukcji przed wodą i warunkami atmosferycznymi;
  • renowacji powierzchni wykonanych z betonu, cegły, itp.

Papa w płynie jest dostępna w różnych kolorach, dlatego oprócz ochrony zapewnia atrakcyjny wygląd powierzchni na której została położona.

Jakie właściwości ma papa w płynie?

Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i płynnej konsystencji, papa w płynie może być z powodzeniem stosowana w celach dekoracyjnych. Jakie jeszcze właściwości ma płynna papa? Oto niektóre z nich: 

– posiada skład bezpieczny dla środowiska, nie wydziela specyficznego zapachu, jak w przypadku tradycyjnego lepiku,

– malowana powierzchnia po wyschnięciu jest jednolita, elastyczna i nie wymaga spoinowania,

– do aplikacji na powierzchnię nie jest wymagane jej podgrzewanie, jak w przypadku tradycyjnej papy.

W jaki sposób nakłada się papę w płynie?

Płynna papa sprzedawana jest w wiaderkach, w kilku wariantach wagowych, w zależności od potrzeb. Po otwarciu pojemnika papę należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej barwy. Następnie można przystąpić do malowania.

Producenci zalecają nakładanie płynnej papy za pomocą pędzla. Jest to najwygodniejszy, a zarazem najbardziej skuteczny i dokładny sposób aplikacji. Dopuszczalne jest również użycie wałka lub malowanie metodą natryskową. Ważne jest nałożenie co najmniej dwóch warstw produktu o grubości ok. 1 mm każda – dzięki temu wszelkie ubytki lub niedoskonałości zostaną szczelnie pokryte. Ważny jest również sposób aplikacji, a dokładnie kierunki nakładania kolejnych warstw. Najlepiej nakładać kolejne warstwy naprzemiennie – pierwsza warstwa w pionie, kolejna w poziomie, itd.

Czy papa w płynie jest skutecznym rozwiązaniem?

Aby uzyskać długotrwałe efekty prac związanych z uszczelnianiem i konserwacją powierzchni, ważne jest zastosowanie materiałów wysokiej jakości. Właściwości papy w płynie stawiają ten produkt bardzo wysoko w rankingu produktów stosowanych do zewnętrznych prac konserwacyjnych i dekoracyjnych. Planując remont dachu, czy renowacje powłok dachowych, warto rozważyć wybór płynnej papy.