fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

Dom

Murowany, ceramiczny czy stalowy – jaki komin jest najlepszym wyborem?

Komin to długi kanał powietrzny, którego zadaniem jest przenoszenie spalin -w przypadku komina spalinowego oraz zużytego powietrza -w przypadku komina wentylacyjnego. O tym, jaki komin będzie najlepszym rozwiązaniem, decyduje inwestor po konsultacji z projektantem budynku. Bardzo ważne jest, aby decyzja dotycząca wyboru systemu grzewczego oraz rodzaju komina była zawsze podjęta na początku realizacji inwestycji. Jakie są rodzaje systemów kominowych?

Komin -jego charakterystyka i rodzaje

Jeśli budynek mieszkalny zostanie wyposażony w odpowiednim system kominowy, to wówczas żyje się w nim bezpiecznie. Ogólnie wyróżnia się kominy:

– wolnostojące – które buduje się zazwyczaj z prefabrykowanych kształtek betonowych lub stalowych

– wbudowane – które to znajdują się wewnątrz budynków. Dawniej były one ą budowane z cegły ceramicznej pełnej lub szamotowej, a dziś zazwyczaj ze stali szlachetnej

Systemy kominowe można także podzielić ze względu na posiadaną konstrukcję obudowy. Biorąc pod uwagę ten czynnik, można wyróżnić:

– komin jednowarstwowy -w którym ściana przewodu jest jednorodna. Jest on murowany ze stali grubościennej oraz cementowo -wapiennej.

– komin wielowarstwowy -w którym ściana składa się z kilku warstw. Wyróżnia się konstrukcje betonowe z izolacją termiczną i okładziną wewnętrzną odporną na działanie spalin oraz wykonane ze szlachetnej stali kwasoodpornej w otulinie termoizolacyjnej w płaszczu osłonowym. Do tego typu kominów zalicza się najnowocześniejsze konstrukcje współosiowe, w których przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a zewnętrzny dostarcza powietrze do spalania.

Podział kominów ze względu na tworzywo

Systemy kominowe można także podzielić biorąc pod uwagę na materiał, z którego są wykonywane. Wyróżnia się konstrukcje:

Murowane – te tradycyjne kominy są zazwyczaj wykonywane z cegły ceramicznej. Składają się one z kilku przewodów, które odprowadzają do atmosfery spaliny z kotłów gazowych, olejowych, piecyków łazienkowych oraz kominków. W tego typu kominach zużyte powietrze odpływa do atmosfery kanałami wentylacyjnymi. Taki komin należy ustawić tak, aby mógł obsłużyć zarówno kotłownię, jak i wywiew z kuchni czy łazienki. Obecnie stawia się go coraz rzadziej. Kondensat, który powstaje w wyniku skraplania się spalin, często powoduje wykruszanie się cegieł i łączącej je zaprawy, a to z kolei prowadzi do nieszczelności takiego komina.

Ceramiczne -tego typu konstrukcje składają się z:

– wewnętrznego wkładu wykonanego najczęściej z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej

– izolacji termicznej wykonanej z wełny mineralnej. Jej zadaniem jest utrzymanie wysokiej temperatury spalin. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego ciągu kominowego

– zewnętrznej obudowy, która jest najczęściej wykonana z lekkiego betonu lekkiego lub ceramiki.

Na systemy kominowe wykonane z ceramiki wielu producentów udziela 30 -letniej gwarancji. Bardzo dobrym wyborem są produkty Pekabet, które to są solidnie wykonane oraz bardzo trwałe – https://pekabet.pl/system-kominowy/.

Stalowe – tego typu modele, podobnie jak ceramiczne posiadają konstrukcję warstwową. Pierwszą warstwę stanowi rura wewnętrzna wykonana ze stali kwasoodpornej, druga warstwa to izolacja cieplna wykonana z wełny mineralnej, a trzecia to rura zewnętrzna wykonana ze stali nierdzewnej. Dzięki takiej konstrukcji takiego komina nie trzeba obudowywać. Gotowy komin stalowy może być z powodzeniem zamontowany zarówno na własnym fundamencie, jak i na podporze, która to przejmuje ciężar całego systemu. Charakteryzuje się on tym, że jest bardzo trwały oraz odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, w postaci deszczu oraz śniegu. Taki komin jest sprawdzonym wyborem na wiele lat.