fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

przycinanie traw ozdobnych
Dom Ogród

W jaki sposób należy przycinać trawy ozdobne?

Ozdobne trawy są roślinami, które bardzo często wykorzystywane są w ogrodach. Przekonajmy się jednak, jak wygląda ich prawidłowa pielęgnacja i w jakich terminach należy ją wykonywać.

Ciekawe informacje, jak pielęgnować i obcinać trawy ozdobne?

Jeśli zastanawiamy się, czy koniecznie jest przycinanie traw ozdobnych w naszym ogrodzie, powinniśmy najpierw wiedzieć, do jakiej grupy one należą. Przed rozpoczęciem przycinania traw, warto zapoznać się także z rodzajami ich cięcia. Dla przykładu przycięcie trawy niebieskiej, będzie wyglądało zupełnie inaczej niż przycięcie trawy pampasowej. Prawidłowe przycinanie traw, powinno odbyć się po zimie, dlatego abyśmy na wiosnę mogli podziwiać zdrowy i ładny wygląd roślin. Cięcie traw chroni je przed zbyt dużym rozkrzewianiem się, które wygląda nieatrakcyjnie oraz wzmacnia pokrój. Rośliny trawiaste ze względu na sposób przycinania możemy podzielić na: trawy niezimozielone oraz zimozielone. Do traw niezimozielonych możemy zaliczyć takie typy traw, jak: miskanty, ostnice, molinie, seslerie i kostrzewy. Natomiast do traw zimozielonych zaliczamy przede wszystkim rośliny trawiaste, które bardzo przypominają trawy, jednak nimi nie są. Trawy zimozielone to byliny takie jak: konwalniki, sadzone turzyce lub kosmatki.

Kiedy przycinać trawy ozdobne, jakie są terminy?

Niezimozielone trawy cechują się tym, że na zimę zmienia się ich kolor z zielonego na beżowy lub brązowy oraz robią się bardzo suche. Najbardziej istotną sprawą jest, by usunąć ich części nadziemne na wiosnę, żeby zrobić miejsce nowym liściom. Części nadziemne trawy niezimozielonej nie odżywają, dlatego ich usunięcie jest konieczne. Jeżeli usunięcie nastąpi w odpowiednim terminie, nowe źdźbła traw będą rosnąć nam z kępy. Ważną rzeczą, aby terminy cięcia dostosować indywidualnie dla każdego typu traw. Cięcie najlepiej wykonać wiosną, nim nowe przyrosty zostaną wypuszczone przez trawę. Jeżeli zastosujemy się do tych zasad jest małe ryzyko, aby je uszkodzić. W przypadku kiedy zima znacznie się przedłużyła musimy opóźnić cięcie, by ochronić przed mrozem nowe źdźbła.

Dalsza pielęgnacja.

Trawy zimozielone przez okrągłą zimę zachowują swój kolor, jednak bardzo często podmarzają im końcówki albo całe liście. Osoby posiadające taką grupę traw muszą dbać o ich zdrowy i schludny wygląd, dlatego należy przycinać im końcówki lub połowę liści albo tylko to, co jest martwe. Jeżeli posiadamy byliny, niektóre liście możemy wyskubywać w całości, a niektórym przycinamy same końcówki. Dla przykładu u kosmatki usunąć należy nadmiar najstarszych liści, kwiatowe przekwitłe pędy i martwe liście.

Jeżeli poświęcimy odpowiednią ilość czasu i w prawidłowy sposób zadbamy o trawy, odwdzięczą nam się one zdrowym wyglądem i będą pięknie wyglądać pośród innych roślin.