fotosos.pl

Budowa, Remont, Aranżacja

wentylatory wysokotemperaturowe
Lifestyle

Jak działają wentylatory wysokotemperaturowe do 100 stopni?

Wentylatory wysokotemperaturowe to urządzenia, które są używane zwykle w dwóch sytuacjach: gdy istnieje konieczność odprowadzenia ciepła lub jako element instalacji oddymiającej. Działają one podobnie jak zwykłe wentylatory, aczkolwiek w przeciwieństwie do nich są one przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach.

Jak skonstruowany jest wentylator wysokotemperaturowy?

Materiał wykonania i sposób chłodzenia to dwa czynniki, które mają szczególny wpływ na wytrzymałość temperaturową wentylatora. Wentylatory do +100C są wykonane najczęściej z metalu, który często jest pokryty specjalną warstwą chroniącą je przed działaniem niskiego i wysokiego pH. Dodatkowo urządzenie to jest wyposażone w specjalną izolację termiczną, która chroni silnik przed przegrzaniem. Zwykle wentylatory wysokotemperaturowe mogą pracować w dwóch kierunkach, przy czym kierunek obrotów zależy od przyłożonego napięcia. Urządzenia te często mają postać tuby, posiadającej po obu końcach specjalne kołnierze. Dzięki nim podłączenie wentylatora do kanału powietrznego lub oddymiającego jest dużo łatwiejsze. Konstrukcja wentylatora jest często oparta na aluminium, gdyż metal ten słabo reaguje i jest odporny na działanie wysokiej temperatury.

Systemy działania wentylatorów wysokotemperaturowych

Zależnie od swego przeznaczenia, wentylatory do +100c takie jak https://fantech.pl/wentylatory-wysokotemperaturowe-do100c/  mogą być wykorzystywane do pracy stałej lub tymczasowej. W tym pierwszym wariancie wykorzystuje się je w roli urządzeń odprowadzających nadmiar ciepła np. z linii produkcyjnych. Urządzenia te można również wykorzystywać np. w awaryjnych instalacjach oddymiających. Uruchamia się je wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Wentylatory wysokotemperaturowe do 100 stopni mogą być też częścią instalacji przeciwpożarowych, w przypadku których ich uruchomienie będzie miało miejsce wówczas, gdy czujniki wykryją zwiększone zadymienie w pomieszczeniu.

Najważniejsze parametry wentylatorów wysokotemperaturowych

  • Parametry elektryczne (moc, napięcie zasilania, przebieg zasilający itd.).
  • Maksymalna prędkość obrotowa.
  • Maksymalna temperatura pracy silnika.
  • Kierunek obrotów.
  • Rodzaj zastosowanej izolacji termicznej.
  • Materiał wykonania i kształt obudowy.
  • Wydajność w zakresie wydmuchiwanego powietrza.

Wentylatory wysokotemperaturowe mogą być projektowane z myślą o różnych warunkach pracy. Na rynku można znaleźć „zwykłe”urządzenia przeznaczone do pracy w zakresie do 50 stopni Celsjusza, a także wentylatory specjalistyczne, które mogą pracować w nawet dziesięciokrotnie wyższej temperaturze.